• Pomem, Pöh, Paem, Pmyo Hazırlık Kursları
  • Regnum Sports
Antalya Akdeniz Üniversitesi

 Koordinasyon Parkurunun Uygulaması

1. İstasyon: Dengeden Geçiş: Aday, denge sırası üstünden (denge sırasının başında yer alan işaretli alanın üzerine ya da gerisine basarak başlayıp, denge sırasının sonunda yer alan işaretli alanın üzerine ya da daha ilerisine basarak bitirmek şartıyla), yürüyerek ya da koşarak geçer. Denge sırasının üzerinden erken (tamamlamadan) düşülmesi ya da belirlenen kurallara uyulmaması durumunda, başa dönülür ve hareket tekrar edilir.

2. İstasyon: Engel Üstü Atış: Aday, kasa içinde bulunan basketbol topunu (7 numara) belirlenen engel üzerinden atıp, engelin altından geçerek diğer tarafta tutar. Tuttuğu topu, geri dönüp aldığı kasanın içerisine yerleştirir. Adayın engel üzerinden karşı tarafa attığı topu düşürmesi bir hata olarak kabul edilmez; ancak adayın, düşen topu alıp, kasanın içerisine yerleştirmesi zorunludur. Basketbol topunun, herhangi bir nedenle, kasa içinden çıkması durumunda, tekrar yerine yerleştirilmesi gerekir. Top, kasanın dışında kalırsa, aday, dışarıda kalan topu kasanın içerisine yerleştirmeden teste devam edemez.

3. İstasyon: Duvar Pası: Aday, duvardan iki yüz yetmiş (270) cm. uzaklıkta ve kasanın içinde bulunan hentbol topunu (2 numara), duvara iki (2) kez (tek elle) atar ve tutar. Aday, atışlarını tamamladıktan sonra, topu kasanın içerisine yerleştirdiğinde, bu istasyon tamamlanmış olur. Hentbol topunun, herhangi bir nedenle, kasa içinden çıkması durumunda, tekrar yerine yerleştirilmesi gerekir. Top kasanın dışında kalırsa, aday, dışarıda kalan topu kasanın içerisine yerleştirmeden teste devam edemez. Atılan topun duvara değmemesi durumunda, top aday tarafından alınır ve atış yerinden tekrar atılır.

4. İstasyon: Öne Takla: Aday, bu istasyondaki Cimnastik minderi üzerinde bir (1) kez öne doğru düz takla atar. Düz taklayı yapmayan aday, düz takla yapmak üzere, bu istasyonun başına tekrar döner.

5. İstasyon: Sağlık Topu Taşıma: Aday, kasa içinde bulunan ve farklı renkte olan iki adet bir (1) kg. ağırlığındaki sağlık toplarını elleriyle taşıyarak üç buçuk (3,5) metre uzaklıktaki, topla aynı renkte olan kasalara yerleştirmelidir. Aday, top taşıma işlemine istediği renkli toptan başlayabilir. Aday, iki topu aynı anda taşıyamaz. Kasa içinden topun çıkması durumunda aday, topu tekrar yerine yerleştirdikten sonra diğer harekete geçebilir. Topların herhangi birinin kasadan dışarı çıkması ya da dışarıda olması durumunda, aday o topu kasaya yerleştirmedikçe teste devam edemez.

6. İstasyon: Engel Üstü Çift Bacak Sıçrama: Bu istasyonda, dört (4) adet engel bulunmaktadır. İlk üç engelin yüksekliği, kırk (40) santimetredir, son (4.) engelin yüksekliği ise, elli (50) santimetredir. Engeller arasındaki mesafe ise doksan (90) santimetre olarak belirlenmiştir. Aday, engellerin üzerinden çift bacak sıçrayarak geçmek zorundadır. Tek bacak sıçrayan, engeli sıçramadan düşüren ve adım alarak geçiş yapan aday, sıçrama istasyonunda başa dönerek hareketleri tekrarlamak zorundadır. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen aday, teste devam edemez.

7. İstasyon: Sürat Koşusu: Engel üstü çift bacak sıçrama istasyonunu tamamlayan aday, belirlenmiş alan içerişinde, yüksek hızda koşu ile ileride bulunan bitiriş çizgisini geçerek, Koordinasyon Parkurunu tamamlar.

 


Antalya Akdeniz Üniversitesi
Antalya Akdeniz Üniversitesi
Sınav Tarihi

21-23 Ağustos 2017

Sınav Sistemi
Koordinasyon sınavı ve Özgeçmiş
Özgeçmiş
Var
Bölümler Kontejan
Beden Eğitimi Bölümü 20 Erkek 20 Bayan
Antrenörlük Bölümü 20 Erkek 19 Bayan 1 Engelli

Rekreasyon Bölümü

20 Erkek 19 Bayan 1 Engelli
Yöneticilik Bölümü 20 Erkek 19 Bayan 1 Engelli
Baraj Puanı
Öğretmenlik Bölümü 220 diğer Bölümler 200 Puandır. Milli Sporcular Öğretmenlik 200 diğer bölümler 180 Puandır.
Kimler Düşünebilir
Özgeçmişi olan adaylar için çok iyi bir şans olup Özgeçmişi olmayan adaylarında kazandığı görülmüştür.

 

 

BENZER KILAVUZLAR