• Pomem, Pöh, Paem, Pmyo Hazırlık Kursları
  • Regnum Sports
Bolu Aban İzzet Baysal Üniversitesi

 

ÖZEL YETENEK SINAV PUANI (ÖYSP)

 

 

AŞAMALAR

 

 

TESTLER

Antrenörlük Eğitimi Bölümü

(I ve II. Öğr.)

Beden Eğitimi

Öğretmenliği Bölümü

Spor Yöneticiliği Bölümü

(I ve II. Öğr.)

 

 

 

 

1. Aşama

 1500 m Koşu Testi;

·       Kadınlar; 6 dakika 45 saniyeden daha az sürede

·       Erkekler; 5 dakika 30 saniyeden daha az sürede

 

 

ELEME

(Olimpik branşlarda milli olan sporcular 1500m Koşu Testinden muaftır)

 

 

 

 

 

 

2. Aşama

30 m Koşu Testi

50

50

50

Durarak Uzun Atlama Testi

50

50

50

Modifiye T-Çeviklik Testi

50

50

50

Geriye Sağlık Topu Atma Testi

50

50

50

Spor Özgeçmişi

200

100

100

TOPLAM PUANLAR

400

300

300

 


1500 METRE KOŞU TESTİ

 Adayların dayanıklılık performansı, 1500 metre koşu testi ile ölçülecektir. Aday, 350 metrelik sentetik zeminli atletizm pistinde, kulvarsız olarak koşarak 1500 m'yi (4 Tur + 100 m) belirlenen süre içerisinde koşar. Koşular 30'ar kişilik gruplar halinde, başlama işaretiyle birlikte kronometrenin çalışmasıyla başlar.  Adayların, koşu esnasında geçtikleri turlar, görevliler tarafından kayıt edilir. Her adaya yalnızca 1 (bir) koşu hakkı verilir. 1500 m koşu testini, kadın adaylar 6 dakika 45 saniyeden, erkek adaylar ise 5 dakika 30 saniyeden daha az sürede koşmaları gerekmektedir. Belirlenen sürelerde koşamayan adaylar, özel yetenek sınavının 2.ci aşamasında bulunan fiziksel testlere katılamayacaklardır.

30 METRE SÜRAT KOŞUSU TESTİ

Adayların sürat değerleri, 30 metre (m) sürat koşu testi ile ölçülecektir. 30 m sürat koşu testi; kapalı alanda fotosel ile süratin ölçüldüğü bir testtir. Aday, 30 m başlangıç çizgisinin 10 cm gerisinde bulunan çizginin hemen gerisine ayağını (sağ veya sol) yerleştirir. Çıkış işaretinden sonra aday hazır olduğunda koşuya başlar. Koşu mesafesinin sonunda bulunan fotoselden geçerek koşuyu bitirir.Adaya, ardışık olmayan iki koşu hakkı verilir ve en iyi derecesi (en düşük zaman) değerlendirmeye alınır. 30 m sürat koşusu testine ait puanlama EK 1'de verilmiştir.

DURARAK UZUN ATLAMA TESTİ

Adayların bacak kuvvet değerleri, durarak uzun atlama testi ile ölçülecektir. Aday, her iki ayağını birbirine paralel olacak şekilde ayak parmak uçlarını başlangıç çizgisinin hemen gerisine yerleştirerek, çift ayakla atlayışını yapar. Atlayış sonrasında, adayın vücudunun herhangi bir bölümünün, başlangıç çizgisine en yakın temas ettiği nokta ile başlangıç çizgisi arasındaki mesafe, adayın durarak uzun atlama ölçümü olarak kayıt edilir.Adaya, ardışık iki atlayış hakkı verilir ve en yüksek derecesi değerlendirmeye alınır. Durarak uzun atlama testi sonuçlarına ait puanlama EK 2'de verilmiştir.

MODİFİYE T-ÇEVİKLİK TESTİ

Adayların çeviklik değerleri, Modifiye T-Çeviklik testiyle ölçülecektir. Modifiye T-Çeviklik testi; kapalı alan ve parke zeminde, fotosel ile çabukluğun ölçüldüğü bir testtir. Aday, başlangıç çizgisinin 10 cm gerisinde bulunan çizginin hemen gerisine ayağını (sağ veya sol) yerleştirir. Çıkış işaretinden sonra aday hazır olduğunda koşuya başlar.

 

Aday sırasıyla;

a)  1 numaralı engelin sol tarafından geçerek 2 numaralı engele doğru koşar.

b)  2 numaralı engelin sağ tarafından geçerek 3 numaralı engele doğru koşar.

c)  3 numaralı engelin sağından geçerek 1 numaralı engele doğru koşar.

d)    1 numaralı engelin solundan geçip, bitiş çizgisinde bulunan fotoselden geçerek testi bitirir.

Adaya, ardışık olmayan iki koşu hakkı verilir ve en iyi derecesi (en düşük zaman) değerlendirmeye alınır. Modifiye T-Çeviklik testi sonuçlarına ait puanlama EK 3'te verilmiştir.

GERİYE SAĞLIK TOPU ATMA TESTİ

Adayların üst gövdesine ait kuvvet değerleri, geriye doğru sağlık topu atma testi ile ölçülecektir. Aday, boyu 60 cm - eni 100 cm'lik ölçülerle belirlenen atma alanı içerisine girer ve atış yönüne sırtını dönerek atış yapmak için hazır hale gelir. Erkekler 3 kg. kadınlar 2 kg’lık sağlık topunu iki elle, baş üzerinden geriye doğru atar. Atış sonrası, atış alanı başlangıç çizgisi ile topun düştüğü yer (başlangıç çizgisine en yakın nokta) arasındaki mesafe ölçülür.Adaya, ardışık iki atış hakkı verilir ve en yüksek derecesi değerlendirmeye alınır. Geriye doğru sağlık topu atma testi sonuçlarına ait puanlama EK 4'te verilmiştir.Topun baş üzerinden atılmaması (sağlık topunun vücudun sağ ya da sol tarafından elden çıkarılması), atış alanı sınırlarının ihlal edilmesi, atış açısının dışına atış yapılması durumunda adayın o atışı hata olarak değerlendirilir ve o atıştan sıfır(0) puan verilir.

 

 

 


Bolu Aban İzzet Baysal Üniversitesi
Bolu Aban İzzet Baysal Üniversitesi
Sınav Tarihi

24 – 28 Temmuz 2017

Sınav Sistemi
3 Aşamadan oluşur 1. Aşama 1500m Koşu Ön Eleme 2. Aşama 30 m Sürat Koşusu,Durarak Uzun atlama, Esneklik, Modifiye T-Çeviklik Testi ve Geriye Sağlık Topu atma 3. Aşama Özgeçmiş
Özgeçmiş
Var
Bölümler Kontejan

Beden Eğitimi Bölümü

25 Erkek 15 Bayan

Antrenörlük Bölümü

25 Erkek 15 Bayan

Antrenörlük Bölümü 2

25 Erkek 15 Bayan

Spor Yöneticiliği Bölümü 

25 Erkek 15 Bayan

Spor Yöneticiliği Bölümü 2

25 Erkek 15 Bayan

 

 

Baraj Puanı
180 Puandır. Milliler 150 Puandır.
Kimler Düşünebilir
80 ve üzeri Özgeçmişli Adaylar Bulunan Testlerde iyi performans gösterirlerse okula girme şansları yükselir. Özgeçmişi olmayan adaylar iyi YGS'le ile girdiği gözlenmiştir.

BENZER KILAVUZLAR